14 Ağustos 2016

Wireless Security

wireless security

Wireless & Wireless Security

Kablosuz ağların kablolu ağlardan çok daha fazla rağbet gördüğü ve hızla büyüdüğü bir dönemdeyiz. Özellikle mobil cihazların iş süreçlerinde kullanımının artması (BYOD) ve teknolojik olarak mobil cihazların wireless kartlarının gelişmesi ile kullanım ve akabinde ihtiyaç giderek artmaktadır. Kablosuz ağ erişim cihazlarının maliyetlerinin düşmesi, kablosuz ağların performansının kablolu ağlara yaklaşması, özellikle AC teknolojisi ile bir radyo üzerinde 1.3Gb hıza ulaşılabilmesi ile kullanımı daha da artmaktadır.

RF olarak sinyal seviyeleri her markada Wireless ürünlerinde aynıdır. Antenin desteklediği dbi seviyesine göre sinyal kalitesi artmaktadır. Burada en önemli nokta, kablolu ağlarda olduğu gibi güvenlik denetimlerinin yapılmasıdır. Trafiğin, fiziksel kabloların aksine havada akmasından dolayı çeşitli atakların (örn; man in the middle) yapılması mümkün olabilmektedir. Günümüzde kablosuz ağlar, teknolojilerin ve ürünlerin gelişmesi ile doğru uzman kadroyla ilerlenirse güvenlik noktasında fiziksel kablolu ağlar kadar hatta daha fazla güvenlik sağlanabilir durumdadır. Tnetworks olarak biz, burada hem RF hem de Güvenlik bakış açısıyla doğru çözüm/ürünleri konumlandırarak kablolu ağ projeleri kadar güvenli kablosuz ağ projeleri yapmaktayız.

Kablosuz erişimlerde; 802.1x altyapısı, internal kullanıcıların kurum kaynaklarına erişmesi için AD, LDAP, Radius gibi entegrasyonlar ve kendi geliştirdiğimiz two-factor kimlik doğrulama ürünü olan MultiPass ile denetleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra misafir kullanıcılar için SMS entegrasyonu yapabiliyoruz. Önerdiğimiz çözümler sürekli havayı monitor ederek rogue AP ya da SSID kontrolü yapabiliyorlar. Trafiğin bir Controller üzerinden geçmesi ile de kablosuz ağlar üzerinde istediğimiz güvenlik politikalarını uygulayabiliyoruz.

Tnetworks olarak, keşif, projelendirme, doğru ürün seçimi ve doğru sahip olma maliyetleri sunarak, projenin hayata geçirilmesini sağlıyoruz.