14 Ağustos 2016

Load Balancing

load balancing

Load balancing:

Sunuculara gelen client isteklerinin yükünü sunuculara dağıtma işlemidir. Netscaler, client isteklerinin dağıtımı işlemini yapılarken belirli bir sıra, metod ve kayıt göz önünde bulundurularak yapmaktadır.

Virtual Server – (VS):

Virtual Server; client isteklerinin geldiği ve kendisine bind edilmiş sunuculara client isteklerini ileten, ne şekilde iletileceğinin kararını veren sanal sunucudur.

Tanımdan da anlaşılacağı gibi, clientlar bütün isteklerini virtual server (VS) lara iletirler , VS ler ise gelen client isteklerini altında bulunan sunuculara belirlenen metod ve persistence ayarına göre iletirler. Client lar VS lere VS in IP, port ve protokol bilgisine uygun olmayan istekler gönderdiği durumda VS ler client isteklerini sunucu tarafına iletmezler.

Service:

Service; fiziksel sunucuların IP-Port-Protokol olarak ihtiyaca uygun spesifik halde tanımlanılan hali yada sunucu üzerinde çalışan bir uygulamanın Netscaler üzerinde tanımlanmış halidir .

Bir fiziksel sunucu için birden çok service tanımlanabilmektedir. Örneğin; bir sunucuda HTTP, FTP ve birçok farklı TCP uygulama koşuyor olabilir. Bu uygulamaların her biri için aynı IP – farklı port ve protokol den oluşmak kaydıyla farklı farklı servisler oluşturulabilmektedir.

Serviceler, yukarıda bahsedilen şekilde tanımlanıldıktan sonra VS’lere bind edilerek VS üzerinden client isteklerinin sunuculara gelmesini ve yanıtların geri iletilmesini sağlamaktadır.